KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12122518
nr 1212 2518
Ava de Lagercrantz
(1862-1938), Sverige
Oljemålning, Paris 1888, Porträtt av Louise Hay, Signerad. Olja på duk, 61x46
Kondition: slitage, skador
Ava de Lagercrantz, egentligen Hedvig Gustafva Lagercrantz, svensk bildkonstnär född i Karlskrona 1862, död 1938 i Paris.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 22 oktober 2018
kl 20:15:43
19/10 21:45:51
Ava de Lagercrantz
Läs mer om Ava de Lagercrantz